Úpravy centrálního skladu včetně návrhu nového skladu pro společnost Ekvia s.r.o.

11.1.2025

Společnost Ekvia s.r.o. má smělé obchodní plány na příštích 10 let, kdy hodlá zdvojnásobit své tržby. Nutnou podmínkou splnění tohoto plánu jsou však odpovídající skladovací kapacity. Cílem tohoto projektu tak bylo navrhnout rozšíření stávajícího centrálního skladu o novou halu a upravit uspořádání stávajících skladovacích prostor tak, aby se vytvořila celková kapacita potřebná pro zajištění obchodního růstu společnosti.

Centrální sklad společnosti EKVIA s.r.o. se nachází v jejím sídle v Nitře a byl postupně budován tak, jak firma postupně obchodně rostla. Skladování se odehrává ve 4 různých teplotních režimech podle charakteru skladovaného zboží: suché, temperované, chlazené a mražené. V rámci sídla společnosti je také provozován e-shop, který by se měl se svými skladovacími, vychystávacími a balícimi procesy stát součástí budoucího skladu. Východiskem pro naše návrhy byly výstupy z logistického auditu, který jsme provedli v předchozím roce.

Na projektu jsme spolupracovali s kolegy ze společnosti DYNAMIC FUTURE, kteří disponují SW pro dynamickou simulaci, pomocí níž jsme prověřovali jednotlivé varianty návrhů.

Projetk byl rozdělen do několika dílčích částí:

a) Analýza aktuálních dat o objemech prodeje, skladování a distribuce,

b) Projekce budoucího vývoje prodejů v klíčových segmentech včetně definování možných variant tohoto vývoje,

c) Stanovení potřebných kapacit (skladovacích, manipulačních, personálních) pro zajištění plánovaných výkonů a jejich ověření simulačním modelem,

d) Procesní návrh budoucího stavu a návrh potřebné informační podpory,

e) Návrh layoutu areálu a skladů, návrh potřebných technologií,

f) Návrh postupu realizace, který bude rozdělen do 3 etap:

první etapa do roku 2027, další do 2031 a třetí do roku 2035.

 

V rámci první etapy jsme navrhli změny v uspořádání stávajíích skladů s cílem navýšení jejich kapacity. Jednalo se především o zahuštění některých částí skladu s tím, že by se v nich používaly systémové VNA vozíky, které potřebují pro svoji manipulaci úzké uličky.

V druhé etapě jsme navrhli přestěhování e-shopu do prostoru centrálního skladu a navrhli jsme pro skladování a vychystávání zboží e-shopu pomocí vertikálních skladovacích věží. V této etapě jsme také navrhli vybudování provizornách ramp, aby se mohlo během bourání a přípravy stavby nové skladové haly vedle stávající dále expedovat ze stávajících hal.

V třetí etapě bude postavena nová skladovací hala, která bude napojena na stávající stavbu skladu. Budou dále vybudovány nové expediční prostory.

 

Zákazníkovi jsme také vyčíslili přibližné náklady pro jednotlivé etapy.

Celý projekt trval zhruba 4 měsíce.